Безсоння: причини порушення сну і лікування хвороби

27/04/2019
Безсоння

Порушення сну (безсоння) - за ступенем поширеності можна розглядати як захворювання соціальної значущості: 95% людей протягом життя мають труднощі зі сном. Незмінною безсонням страждають частіше всього дами, особливо з депресивними станами. З роками частота скарг на поганий сон або навіть якщо безсонні ночі істотно зростає.

Більш істотними противними наслідками безсоння є почуття втоми протягом дня, пригнічений, нестійке розміщення духа, збій пам'яті і концентрації уваги, що конкретно може спричинити за собою зниження продуктивності праці, підвищення ризику нещасних випадків.

Сон являє собою складну совокупа як мінімум 2-ух якісно різних станів - таким званих повільного і швидкого сну. Коли всі ми просто тихо сидимо з закритими очима, при особливому дослідженні мозку, званому электроэнцефалографией, реєструються так звані альфа-хвилі. Коли ми спимо – найбільш високоамплітудні повільні тета-, також дельта-хвилі. Як вважають більша частина дослідників, між сном і неспанням існує перехідна фаза, коли певні відділи мозку знаходяться у стані сну, інші - неспання. Процес засинання подібний спуску по сходах. 1-а стадія займає хвилинки: думки плутаються, лише всі ми не спимо - це дрімота. Потім починається 2-а стадія: на електроенцефалограмі починають з'являтися характерні, що постійно виникають ритмічні коливання ("сонні веретена"). 3-я, 4-а стадії повільного сну об'єднані під загальним заголовком дельта-сон, характеризуються поступовим кількісним збільшенням высокоамплитудной повільно-хвильової біоелектричної активності мозку.

У період дельта-сну (повільний сон) активізується та частка нервової системи, яка несе відповідальність за роботу внутрішніх органів (знижує частоту серцевих скорочень, уповільнює, також поглиблює дихання, що сприяє виробленню травних ферментів і т. д.). Ця частинка нервової системи іменується парасимпатичної. У фазі повільного сну відбувається синтез майже всіх гормонів, у тому числі гормону росту. Цей гормон потрібен для відновлення тканин організму. Дельта-сон служить для відновлення фізичного стану організму. Коли в організмі відбуваються відновні процеси, вражаюча частина крові направляється до м'язів, тоді мозок відчуває відносний недолік кровообеспечения. Коли ж починається період швидкого сну, активність мозку збільшується, зникають повільні дельта-хвилі, зростає кровопостачання, також з'являються сновидіння. Частота скорочень серця і дихання, артеріальний тиск під час сновидінь можуть сильно коливатися, чим пояснюються серцеві напади, також інсульти, що відбуваються під час сну.

Конкретно у фазі швидкого сну індивідуальністю стежить сновидіння, якщо його в цей час розбудити, він скаже, що в даний момент йому снилося.

У майже всіх людей нагальна фаза сну починається приблизно кожні 90 хвилин протягом ночі. Період з моменту засинання до закінчення першої фази швидкого сну іменується першим циклом сну. Протягом ночі нас чекають від 4 до 7 циклів в залежності від тривалості сну. Досліди на добровольцях виявили, що позбавлення людини нагальної фази сну призводить до неспокою, дратівливості, неможливість зосередитися. Якщо такий стан триває довго - розвивається депрессивноподобное або психотичний стан.

Скарги на розлад сну (раннє пробудження або розсип посеред ночі, також неможливість заснути заново, збій ритмів сну і неспання, завдання з засипанням, також часті пробудження вночі, поганий сон) складають суттєву частину всіх скарг пацієнтів. Маються на увазі хворі неврозами, захворюваннями психіатричного, також соматичного профілю, "прикордонними" розладами, психосоматичними порушеннями, наслідками тривалого стресу, також психотравмами, ішемічною хворобою серця, гіпертензією також іншими судинними хворобами, порушеннями функцій нервової системи також пов'язаними з ними іншими розладами психічної діяльності. Це ставить делему порушень сну в ряд актуальних мед, також наукових проблем.

Є хвороби, прояви яких (напади стенокардії, мігрені, вегетосудинні напади у вигляді панічних страхів та ін.), З'являються в період неспання, також в період сну. Необхідно відзначити, що людям, які страждають зупинкою дихання уві сні, категорично возбраняться використовувати снодійні препарати з-за високого ризику раптової смерті. Дані препарати дозволено використовувати тільки в спеціалізованих медичних установах. Існує ряд хвороб, для яких ранешняя діагностика можлива в період сну.

Відносно не так давно стало зрозуміло, що конкретно окремі хвороби мають певну прихильність до фаз сну. Так, у фазі повільного сну частіше з'являються епілептичні напади, напади бронхіальної астми, снохождение, також сноговоріння, нетримання сечі, нічні кошмари. З фазою швидкого сну пов'язана можливість інфарктів міокарда, нападів стенокардії, мозкових інсультів, мігрені, вегетосудинної кризів.

Безсоння може виступати як один із проявів хвороб кістково-м'язової системи або внутрішніх органів (наприклад, при болі в м'язах або суглобах, зубний біль, болі при захворюваннях травного або сечостатевого трактів, при операціях, стенокардії). Але більш частенько безсоння супроводжує посттравматичні стресові розлади, хвороби центральної нервової системи (вегетосудинні дистонії, неврозів), також психічні захворювання (депресії, жахи).

Затискачі і напруженість різних частин тіла при безсонні - дуже ймовірно, в основному голова і шия, поясний і плечовий пояс. Чудовий спосіб - трохи посунути свій розклад і записатися на прийом до масажиста, спа-салон, прийняти теплу ванну, чудово допомагають заняття йогою, цигун і дихальні гімнастики.

найкращі способи боротьби з бессоницией або "инсомнией" це застосування натуральних засобів - магнієві фітоконцентрати і хвойні екстракти для ванн (засновані на природних мінералах і лікарських травах). На ніч, вже в ліжку відмінно допомагає включити релаксуючі мелодії, чудово підійдуть музика вітру, звуки лісу і спів птахів, звучання океану, дзюрчання струмка, водоспаду, шум річки, головне - відволіктися і закрити очі, подумки уявити реальні сцени природи і розслабитися. Адже наш організм - показник внутрішнього стану душі.